Windows 10

Windows 10 – Znovu a jinak?

Tento článek popisuje Technical Preview – výsledný Windows se může lišit od této verze. Vzhledem k tomu, že článek je psaný průběžně, budou na konci článku umístěny i větší aktualizace, které během měsíce používání byly vydány.

Spousta lidí byla nespokojená s Windows 8. Osobně se jim nedivím, protože i pro mě byl přestup na novější Windows složitější a zvykání si na nepřítomnost (později přidaného) tlačítka Start a jeho novou nabídku trochu těžší. Dále se uživatelům nelíbilo Metro (Modern UI), které nabízelo rychlejší, ale omezenější práci. Posléze jsem však pochopil, v čem tyto aplikace spočívají. Byla to jejich rychlost a jednoduchost. Pouze základní funkce, které “denně” využívám a ke kterým jsem měl rychlý přístup. Problémy dělala také vypínání počítače a vůbec celé ovládání a nastavení na pravém boku monitoru. Podobných problémů a nedostatků, které uživatelům vadily a na které si nemohli zvyknout, ale ve své podstatě nabízeli rychlejší práci s počítačem, bychom našli více. Nebudu jen kritizovat, a proto vyjmenuju i nějaké velmi dobré vlastnosti a funkce staršího systému. První věc, které si člověk všiml, bylo neskutečné rychlé startování. V kombinaci s SSD diskem to byl doslova blesk. Přihlašování pomocí účtu Live.com jsem také ocenil, protože mi nabízel možnost synchronizace s dalšími počítači. Výše zmiňované Metro (Modern UI) a nová nabídka Start, která nabízela rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím a programům. Samotné aplikace, které díky jednoduchosti a rychlosti nabízeli nejlepší zdroj informací, které nakonec i ukazoval na tzv. živých dlaždicích. A tak bych našel spousty dobrých vlastností a funkcí. Jednoduše, Windows 8 byl inovativní, ale měl i své chyby. To vše však změnil nedávno uveřejněný Windows. Vybalancování mezi vzhledem a přednostmi Windows 8 a funkcemi a ovládáním Windows 7. Představuji Vám Windows 10.

Ve stylu Windows 8

Windows 10. První věc, která Vás bude zarážet, je název. Mám spousty osobních domněnek, proč zrovna 10, ale nechme to tak, jak to je, protože ti, kteří v Microsoftu Windows dělali, měli velmi dobrý důvod to tak pojmenovat. Začnu u instalace samotného systému, která je velmi podobná Windows 8, ale vše se může změnit (přeci jen se jedná o Technical Preview). Samotná instalace mi zabrala asi 35 minut, takže velmi rychlá, což dokazuje i velikost Windows, která je okolo 15 – 20GB. Po nastavení jsme se dostali na Plochu, která se v mnoha věcech neliší od dřívějších (možná až na tlačítko Start, která je pro uživatele W8 (Windows 8) trochu nezvyklé). Nejprve jsem měl pocit, že jsem ve W8, ale jen co jsem kliknul na Start, bylo mi jasné, že se dívám no nový operační systém a že bude skvělý. Start je rozdělený do 2 částí -> programy a Metro aplikace. Velmi oceňuji tohle spojení, protože mám neustálý přehled nad plochou. Toto je výchozí zobrazení W10, které byste měli mít po instalaci systému.

Návrat k tradicím

Podívejme se na nabídku Start, která je nejzajímavější a která na první pohled upoutá, protože si osobně myslím, že je to ta první věc, která bude nové uživatele zajímat. Jak jsem již psal, je nabídka Start rozdělena do 2 částí. Levá část obsahuje název účtu a ovládání stavu počítače (vypnutí, restartování a režim a spánku), odkazy na nejpoužívanější složky a Nastavení PC a nejpoužívanější programy a aplikace. Dostáváme tak komprimovanější zobrazení Start menu W7. Druhá část zůstala v režii W8, takže zde najdete Vámi připnuté programy a aplikace v různých velikostech. A navíc je možné nabídku velikostně nastavit.

Dalším místem, kam se v prvních krocích dostaneme je Průzkumník Windows, který neprošel příliš velkými změnami, ale i přesto nabízí spoustu zajímavých funkcí. Průzkumník nabídne např. seznam posledních otevřených souborů a složek nebo nastavení složky

Napohled viditelnou změnou u W10 jsou animace. Při otevírání nového okna, okno “sjede” a vynoří se. Naopak oři zavírání, okno zneviditelní. Někdo by mohl říct, že to vše bude mít vliv na procesor a paměť RAM. Opak je však pravdou. Náročnost systému není tak vysoká, jak si někdo může myslet. W10 rozjedete i na 512 MB RAM (Aspoň ve virtualizaci to fungovalo, přímo jsem to nezkoušel). Dalším grafickým prvek, který se týká okna, je slabý stín okolo okna, který ve Windows 8 chybí a který nám rozlišuje okna od sebe a pomáhá tak v jednoduché orientaci na Ploše.

Základní představení W10 bychom měli. Sami si můžete doinstalovat jakékoliv programy, které jsou podporovány W8, protože tyto dva operační systému fungují na stejném jádře. Chci tím říct, že lze tento operační systém využívat i jako primární, i když se jedná zatím jenom o vývojářskou verzi. S tím jsou však spjaty další funkce systému.

Trocha Linuxu

Když už jsme si své oblíbené programy nainstalovali a spustili, tak jsme zjistili, že mezi nimi chceme přepínat. I tady je menší změna. Pokud budeme přepínat pomocí klávesové zkratky Alt + Tab, tak uvidíme, že seznam malých miniatur je pryč a nahradil jej seznam s náhledy oken ve větším zobrazení. Tím však novinky nekončí. Klávesová zkratka Win + Tab nabízela ve Windows Vista a Windows 7 3D přepínání mezi okny. Windows 10 na této klávesové zkratce nabízí skvělou funkci. Jakou? Možnost přidání plochy. To co používá Mac i Linux má už i Windows 10. Můžeme si tedy vytvářet bezpočet pracovních ploch (u mě to bylo 10 dalších pracovních ploch). Přepínat mezi plochami můžeme pomocí klávesové zkratky anebo pomocí tlačítka překrytých ploch vedle vyhledávání u Startu (vlevo dole). Pokud budeme pracovat na více plochách, tak nám W10 bude zobrazovat zapnuté programy na Hlavním panelu pomocí jednoduchého podtržení, čímž máme vždy přehled o tom, co právě běží. V případě kliknutí na daný program, budeme přeneseni na příslušnou plochu.

Stolní počítač vs. tablet a dotyková zařízení

Pro uživatele tabletů bylo Metro (Modern UI) nejlepším prostředkem při práci s Windows. A co majitelé stolních počítačů? Ti mohli využívat plochu, ale neustálá přítomnost nového rozhraní byla pro některé omezující. Proto přišel nový systém se změnou. Metro (Modern UI) je v okně a uživatelé stolních počítačů je mohou využívat jako jakoukoliv jinou aplikaci. Přetahujete je, měníte velikost a připínáte je ke krajům dle libosti. Tady by však mohli odporovat majitelé tabletů, že přišli o skvělého pomocníka při práci. Nebojte, i na vás bylo myšleno, a proto je systém vybaven dvojím režimem -> stolní počítač a dotyková zařízení. Jak je to myšleni? Režim stolního počítače nabídne výše i níže zmíněné funkce, ale režim tabletu (dotykového zařízení) nabídne Start, jaký známe z Windows 8, čemuž se podřídili i aplikace, které jsou se Startem spjaty, takže je vše akorát velké a pohodlné na dotyk. Jenže co když mám stolní počítač s dotykovou obrazovkou. Budu používat dotykové zobrazení nebo režim stolního počítače? Pro ty, kteří mají možnost volby ovládání, mají i možnost volby režimu, takže pokud si budete chtít vzít počítač na cesty (myslím zde především 2in1 PC), tak si zapnete režim dotyku. Po návratu si počítač položíte na stůl, připnete si klávesnici a přepnete se do režimu stolního počítače.

9860

Ptáte se, co je 9860? Označení Build, tedy nějaké sestavení. Trochu složité, že? Představte si výrobní linku. Každá část dělá něco. Tam se to obrábí, tam zase spojuje, tam nahrajeme program, … Samostatné části jsou samy o sobě k ničemu, ale pokud je spojíme dohromady v jeden fungující celek, získáme plnohodnotnou pracovní linku na tvorbu určitého výrobku. Této pracovní lince bychom říkali sestavení a označili bychom ji třeba 9860. Díky tomuto číslu pak můžeme odlišit jednu pracovní linku od druhé. To je Build. Ale nejsem zde proto, abych Vás učil, ale abych Vás seznámil s novým Windows, nyní s jeho novým Buildem. Co nám nabídl? Především to jsou nové animace, které svým zobrazováním oken pomalu, ale jistě více a více připomínají operační systémy Mac OS. Další změnou, které si všimnete, je notifikační okénko, které je umístěno u hodin. Uvidíte zde všechno, od upozornění na nové nepřečtené e-maily, přes různé chybové hlášky až po zprávy ze Skypu. Změněno bylo také uchopování oken, které svým náhledem připomíná W7 a oproti předchozímu Buildu nabízí jenom možnost přichycení vlevo a vpravo (Build 9841 nabízel i uchopení do pravého nebo levého horního rohu). Ze stránky technické, nový Build je rychlejší a stabilnější, což bylo poznat už při prvním normálním startu (bez instalací a aktualizací). Pro ty, kteří chtějí šetřit, jak s daty, tak s baterií, je v nastavení PC Settings pár záložek, kde si tyto údaje ohlídáte. Build 9860 nabídl spousty novinek, jak velký, tak i malých, a udělal ze zatím se vyvíjených Windows operační systém, který bych se nebál implementovat na jakýkoliv počítač. Jednoduše řečeno, už nyní je W10 stabilní a plnohodnotný systém jako W8 nebo W7.

Bezchybný?

I když se jedná pouze o Technical Preview, tak je systém relativně stabilní. Z osobní zkušenosti vím, že běží velmi plynule a žádné větší problémy tu však nenajdete. Menším problémem je hlavní lišta, která se občas zasekne a už se nevrátí (nezajede) dolů. Dalším problémem, který už není zase tak malý. Po spuštění počítače (probuzení) ze spánku občas celý systém spadne. Tento nedostatek je však z důvodu zkušební verze omluvitelný Chyb je opravdu minimum a myslím si, že už jej lze používat jako primární systém. Když jsem po pár dnech řekl, že jej používám jako primární systém, pár lidí z STC se velmi divilo mému rozhodnutí, ale jak to lépe vyzkoušet, než přímo v ostrém provozu. Update 9860: Po instalaci Build 9860 se výskyt modrých smrtí znatelně snížil. Windows jsou plynulejší a stabilnější, než tomu bylo v předchozí verzi.

9926: Jako vážně?

Po instalaci Buildu 9926 jsem se hlavně těšil na osobního asistenta (tedy asistentku) Cortanu a prohlížeč Spartan. Bohužel, objevila se pouze Cortana a navíc toho moc neuměla, ale pobavila vtipem. První věc, která mě na tomto buildu zaujala, byla ikona Průzkumníka Windows, která byla neúměrně žlutá a doslova bila do očí. Bohužel, s tímto buildem přišla i další sada modrých smrtí, která práci značně znepříjemňovala a dokázala opravdu nadělat spousty škody. Samozřejmostí zde byla větší intregrace moderních aplikací do systému, především v Notification centru a nastavení Wi-Fi. Dle mého názoru, patřil tento build k těm slabším.

10041: Krok ke stabilizaci

Build 10041 přinesl změnu v instalaci. Instalování Windows je nyní graficky přívětivější a přehlednější. Tato verze pozměnila především design -> změna velikosti tlačítka Start, změna aplikací insider Hub, Photos a Feedback a možnost připojit se na Wi-Fi přímo z hlavního panelu pomocí vyskakovacího okna (bohužel refresh chybí). Další věcí, která velmi potěší, je stabilita systému, která je nyní na tak vysoké úrovni, že se nemusíte bát náhlého výpadku. Já jsem ji zažil pouze 1x. Tato verze je velmi propracovaná a stabilní, bohužel zde chybí Spartan.

10049: Téměř spokojen

Spartan je tu! Jedna ze základních informací, která Insidery zajímala nejvíc. Bohužel, není tak dokonalý, jak si mnozí představovali. Pás na oblíbené položky je příliš nízký, nastavení jen výchozí a obecná funkcionalita nízká. Ukázka toho, co bude, slouží Spartan bravurně. Zatím tedy musíme čekat. Další aplikací, která se zde objevila, je Bio Enrollment, která zatím nefunguje.

10061: Mezipřistání

I takhle lze pojmenovat tuto verzi Windows, protože hned o týden později byla uvolněna verze 10074, ale nejdříve popis. První věc, která zajímá Insidery, je seznam příkazů pro Cortanu. Nyní je tedy možné dohledat určitý příkaz. Dále Cortana umí vyhledat skladbu, která vám momentálně hraje. Novinkou této verze je také možnost měnit velikost nabídky Start. Tuto funkci si sami testeři  vyptali na Feedbacku. Změnou prošlo i Nastavení, které nyní obsahuje nastavení personalizace. Tímto je tedy funkčnost desktop nastavení personalizace neaktivní. Samozřejmě byly přidány i nové aplikace: Počasí, Kalendář a Mail. Třetí aplikace z balíčku Communications apps Lidé je zatím nefunkční. Aplikace mají nový, multiplatformní design, který naznačuje propojení napříč mobily, tablet a počítači. Počasí je zatím nedodělané, ale základní informace o počasí v daném místě poskytuje, Kalendář je plně funkční a jsem s ní plně spokojen a Mail je také velmi dobře zpracován, ale jsou zde problémy s přidáním dalšího Live.com účtu.

10074: Design, design, design

Tento build přinesl designové změny. První věc, které si všimnete, je vzhled Start menu, které dostalo blur effect (rozostření pozadí) a působí tak moderním dojmem. Nejen pozadí, ale i animace na dlaždicích prošly změnami. Nyní vypadají jako kvádry, které se otáčí na své jednotlivé strany (působí 3D efektem), a pokud by jste hledali nové funkce pro ně dostupné, bude to rozhodně možnost vypnout jejich animačnost . U Startu ještě chvíli zůstaneme, jen se přesuneme k okénku vyhledávání, Cortaně. Ta je nyní více propojená se Startem a nabízí tak lepší designové propojení a i nové designové změny ve vyhledávání. Pokud by jsme Cortanu zkoumali podrobněji, zjistíme, že další změnou se stalo implementování kalkulačky a slovníku. Nyní lze počítat a vyhledávat definice přímo v Cortaně. Design se nedotkl pouze Start menu, ale také některých aplikací v notifikační oblasti vedle hodin. Zde prošly změnou aplikace Baterie a Zvuk. Update funkcí dostaly aplikace Nastavení, Project Spartan a Cortana.

10122: Černá je moc černá

Asi první věc, kterou jsem si řekl, když jsem tento build viděl: “A to jako fakt?”. Ne že by byl černý motiv špatný, ale kontrast určitých aplikací v tomto nastavení prostě nefungoval. Toho si všimnete především u Cortany, která je nekontrastní, ale zase nabízí možnost spouštět aplikace a program pomocí hlasového příkazu. Jak je vidět, tento Windows tedy nese další grafické změny, které se dotkly také aplikací Počasí, Nastavení, Windows Insider, Windows Feedback a Fotoaparát. Funkční obměnou prošlo nastavení zvuku, které nyní dovoluje zvuk ztlumit, Lidé, kteří už plně fungují, Mail – Kalendář, který umožňuje přidat další Live.com účet, a Tablet mode, který při přepínání z a do tablet módu funguje bez chyby. Další změna se týká Project Spartan (Microsoft Edge), který obsahuje “Where to next?”, záložka obsahující seznam nejpoužívanějších odkazů a novinky ze světa. Poslední změnou, kterou předvedu, bude Bio Enrollment, který funguje, ale nic nedělá, je pouze připraven v systému. Speciálně se vrátím ke Startu, který přináší drobné design změny, možnost otevřít poslední otevřené dokumenty a “odebrání” Cortany, která nyní neobtěžuje při zapnutí Startu. Navíc nelze Start roztáhnout přes celou obrazovku pomocí tlačítka, které bylo odebráno.

10130: Dokonalé?

Build, který byl vydaný 9 dní po 10122 a který se poměrně dlouho držel. Stabilní a rychlý, bez větších problémů.

Ale ke změnám. Kromě nového grafického balíčku ikon zaznamenal Windows změny především na hlavním panelu a ve Startu. Hlavní panel s mírně pozměněnými ikonami a jump listem, který je laděn do stylu Windows 10. Změna byla také u ikon programů, které “pracují” na nějaké operaci se zobrazeným progress barem (ta zelená linka). Změnou ve Startu je určitě hledání a zobrazování všech aplikací. Nyní lze tyto aplikace vyhledávat podle počátečních písmen, stejně jako u Windows Phone. Změnou prošla také Cortana. kromě nových pokynů, můžete vidět v Home části, jak se mění popisek Cortany u jednotlivých zobrazených sekcí.

K Preview patří i chyby. Mezi základní patří nefungující Audio a Mic, nefungující MP3 a nespustitelné aplikace.

10158, 10159, 10162 a 10166:

10 dní a 4 buildy. Dalo by se říct, že Microsoft připravil insiderům dárek na prázdniny. Cílem zde bylo co nejvíce se přiblížit insiderům a opravit tak nespočetné množství chyb. Microsoft při vydání buildu 10159 uvedl, že build 10159 by opravuje přes 300 chyb.

Mezi největší změny však patří Project Spartan, nyní už Microsoft Edge, který byl zároveň dodán i s novými funkcemi. Pokud už zůstaneme u aplikací, tak změnou prošli aplikace Photo, který byl doplněn o nové funkce a vylepšený design, a Insider Hub, který už nebude ve Windows předinstalován (lze jej přidat v Nastavení -> Systém -> Aplikace -> Spravovat volitelný obsah -> Vybrat volitelný obsah -> Insider Hub). Další změnou, přidanou funkcí, je časovač u programu Výstřižky (Snipping tool). Mezi běžné updaty patří Cortana, která je opět doplněna o nové příkazy a která prošla drobnou grafickou proměnnou.

V designové stránce se Windows příliš neměnil, o to víc to však vynahradil v přihlašování do systému, kde je kompletně změněn design a uspořádání jednotlivých polí a kde již nevidíme černé pozadí (nebo barvu svého grafického nastavení), ale pozadí, které nemůže být jiné, než Hero desktop image Windows 10. Toto pozadí si lze zvolit i jako pozadí systému Windows

10240: Poslední?

 

Ano nebo ne? Určitě ano

Nejspíš předčasné tvrzení, ale mé zkušenosti mi říkají, že i když je systém teprve v rané fázi svého dokončení, tak to bude nejlepší kompromis pro uživatele Windows 7, kteří chtějí přejít na novější a rychlejší systém. Pro majitele Windows 8 zde naopak prostředkem k přiblížení se k původním Windows. Tímto jsem vám ukázal a přiblížil nový Windows 10, který je prozatím jen v Trechnical Preview, tedy v nějaké jednodušší verzi, která se dále vyvíjí, tudíž konečný Windows může vypadat trochu jinak, ale funkce zůstanou zachované, v což doufám, takže lze tento článek brát i jako jednoduchý návod na ovládání.

Přeji příjemnou práci s novými Windows

Jan Rajnoha

[print-me target=”#post-1031″]

 

 

Zanechte odpověď