Outlook (Live.com)

Live.com

Představení webové služby Live.com a funkcí této služby

Článek popisuje webovou službu Live.com od společnosti Microsoft, která nabízí několik funkcí, které budou v tomto článku popsány.

Live.com prošel velkými změnami. První návrh vzhledu připomínal Windows Vista, ke které tato služba odkazovala a vytvářela něco jako cloudový doplněk Windows Vista. Výchozím prvkem bylo logo Windows, které po rozkliknuti nabízelo dostupné funkce v Office motivu, které známe od verze 2007. Mezi prvotní funkce patřili Expo (příspěvky od přátel), Favorites (SkyDrive, OneDrive), Gallery (miniprogramy, např, Messenger, Movie Maker, …), OneCare (anti-virový doplněk, který byl nahrazen Security Essentials) a Spaces (miniblog). To jsou základní služby Live.com, které byly u zrodu této webové služby.

Další návrh, který je označován jako Wave 2 (doslovně Vlna 2), připomínal vzhled Windows Vista silněji, a to nejen novou lištou, ale také výběrem funkcí, které získali vzhled nabídky, kterou můžeme vidět v již zmiňovaném operačním systému. Mezi vybrané funkce patří Kontakty, Hotmail, Kalendář, Galerie a SkyDrive.

Wave 3, aneb Windows 7 v cloudu. I tak lze označit třetí verzi, která má jednoduchý, světle modrý nádech v horní liště a připomíná tak jednoduchost, ale i průhlednost oken ve Win7. Horní lišta nabízí panel nabídek, které zobrazují nejpoužívanější služby -> profil, Lidé, Mail a Fotky. Tuto verzi jsem používal a byl jsem s ní velmi spokojen (od té doby ji používám častěji a častěji -> denně). Ovládání bylo velmi jednoduché a rychle jste se v něm mohli zorientovat.

Po nějaké době přišel Wave 4, který ještě více zjednodušil vzhled (stále však odkazoval na Windows 7) a odebral některé funkce, po pravdě většinu funkcí a zbylo pouze Hotmail (zobrazoval nepřečtené E_maily), Messenger (zobrazoval počet online přátel), Office, Fotky a SkyDrive. Zde poprvé přišla možnost změnit vzhled Live.com, díky vzhledům, které nabízela služba v základu.

Poslední Wave s číslem 5 a novým vzhledem, který jak už tušíte, připomíná Win8, prošel další zeštíhlující kůrou, při které se odebrali Fotky, aktualizace ze sociálních sítí a Office (byl přidán před pár měsíci). Základem je služba Mail, která začala nabízet možnost aliasů, tedy možnost fiktivních emailů, které odkazovaly na váš účet, a přesměrovávali poštu do vaší emailové schránky. Pokud tedy máte jeden email, který nechcete měnit, tak vytvoříte alias, který formálně vypadá lépe, a ten šíříte dál. Někteří si mohou myslet, že máte nový email, ale v podstatě jeden jen o nick. Zkoušel jsem použití aliasů a jsem s tím velmi spokojen, protože mohu zobrazovat formální email a nezakládat přitom nový email.

Pojďme ale rozebrat Live.com popořadě. Lišta služby obsahuje základní nastavení účtu (viditelnost, odkazy na pokročilejší nastavení), nastavení aktuální služby a podokno pro chat. Dále zde najdeme ovládání pro danou službu a tlačítko pro vysouvací nabídku. Po rozkliknuti vidíme seznam dostupných služeb. Na prvním místě je Email (nově outlook.com), který je základem celého Live.com. Dále zde máme Lidé, kalendář, OneDrive a zjednodušený Office. Jako první položku nám Live nabízí Mail, anebo podle nových označení Oulook.com. Jedná se o internetového klienta programu Outlook, který nám ve větší míře nahradí desktopového bratra (Poštovní část programu). Outlook.com nabízí pouze základní funkce, pokud tedy jste zvyklí na všechny vychytávky Outlooku, tak bude pro vás Outlook.com nedostačující. Klient je rozdělen do 4 částí: Složky, Menu lišta, Pošta a Chat. Menu lišta programu nám nabízí možnost přepnutí na jinou službu, funkce k obsluze části Pošta, spuštění chatu, nastavení a základní obsluhu účtu.

Další položkou v menu je Lidé, která je náhradou za původní Expo. Nabízí možnost připojení několika typů účtů -> Facebook, Google, Twitter, Skype, LinkedIn, Yahoo, Váš E_mail, Flickr a Sina Weibo. Díky tomuto můžete s vybranými lidmi komunikovat (pokud to vybraná webová služba podporuje) a posílat jim zprávy. Live.com si sám informace o lidech najde a vytvoří jim kartu uživatele, kde můžete vidět E-mail, adresu, narozeniny, … Pokud dotyčná osoba používá více služeb, které máte připojené k Live.com účtu, spojí tyto kontakty a sloučí jejich informace, čímž získáte lepší přehled o dané osobě. Vše je tedy na jednom místě a nemusíte tak řešit procházení každé sociální sítě jednu za druhou. Pravdou však je, že pravidelně publikované statusy by mohli někomu chybět. Tento nedostatek řeší Metro aplikace Lidé, která patří mezi základní programy Win8 a instaluje se automaticky.

Služba Kalendář, která je další v pořadí, je také velmi zajímavou. Nabízí vám totiž vytvoření kategorií, které mohou být barevně odlišné a pokud již máte všechny barevné možnosti vyčerpané, přiřadíte symbol a máte další nepřeberné množství kombinací. Navíc je díky tomu vše přehledné a jasné na první pohled. Kalendář vám nabídne přidat 3 typy upozornění: Událost, Úkol, Narozeniny Událost: Klasická událost s časem a upozorněním na určité zařízení. Úkol: Událost s prioritou, popisem, upozorněním a stavem plnění Narozeniny: Událost, která je automaticky zařazena do kategorie narozeniny. Dále vám Kalendář nabídne možnost importování kalendářů ze souboru a z internetu (URL adresa) a také možnost sdílení vašeho kalendáře. Výjimku tvoří kategorie narozeniny.

Poslední službou, která patří do balíčku Live.com, je služba OneDrive, která v základu nabízí 7GB prostoru pro vaše data. Pokud si však zapnete zálohování fotek a videí z vašich zařízení, dostanete 3GB prostoru navíc. OneDrive je jednoduché datové úložiště, které nabízí tvorbu základních Office dokumentů -> Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Excel průzkum. Tím se dostáváme k poslední položce Live.com, která byla přidána nedávno.

Office Web app, neboli základní Office programy na internetu volně dostupné pro opravdu jen základní práci a editaci dokumentů. Mezi základní funkce patří formátování textu, vkládání obrázků, konců stránek, tabulek, odkazů a komentářů, záhlaví a zápatí, číslování stránek a vysvětlivek, úprava vzhledu stránky a režimy zobrazení. Nabízí toho opravdu hodně na to, že se jedná o internetovou aplikaci. V případě Excel máme zde nabídku pro práci s daty, v PowerPointu máme možnost úpravy animací a designu a v poslední službě OneNote můžeme téměř v plné míře spravovat naše poznámky.

Live.com je velmi dobrý pomocník při práci a obzvláště při spojení s Windows 8 a Office 2013, protože tato trojkombinace nabízí spousty a spousty funkcí. Osobně jej využívám denně a ne proto, že používám Win8.1, ani proto, že se zabývám studiem v Microsoftu, ale proto, že díky této službě a Office 2013 mám všechny dokumenty na jednom místě, kalendář a poštu v přehledném programu a pokud bych někam jel na cesty, mohu plně pracovat i z daleka bez nutnosti mít u sebe můj osobní počítač. Tuto službu opravdu doporučuji všem, kteří hledají jednoduché online řešení pro obsluhu e-mailů, kontaktů, dat a událostí.

Tímto jsem vám v krátkosti představil službu Live.com a přeji spousty strávených chvil s jejím používáním

Jan Rajnoha

Pokud ještě nemáte účet Live, můžete se registrovat.

Pokud máte otázky, pište na naši adresu, Facebook nebo na Twitter.

Foto ke článku dostupné na Dropbox.com, kde také najdete i předešlé fotky k článkům.

[print-me target=”#post-861″]

Zanechte odpověď